Register Today
Place Award score Team # Team Name City State
1 $20000 21.2 18-4112 Creekview High School Canton GA
2 $15000 25.76 18-3872 Festus High School Festus MO
3 $12500 26 18-4106 Russellville City Schools (Team 3) Russellville AL
4 $10000 29.92 18-4386 Minster Journeymen's Club (Team 1) Minster OH
5 $7500 31.56 18-4584 Plantation High School (Team 1) Plantation FL
6 $5000 44.64 18-3607 Richards R-V Middle School West Plains MO
7 $5000 45.8 18-4000 Maharishi School (Team 3) Fairfield IA
8 $5000 46.56 18-3545 The Lawrenceville School Lawrenceville NJ
9 $5000 49.64 18-4097 The Green Vale School (Team 1) Old Brookville NY
10 $5000 51.48 18-4434 Maharishi School (Team 1) Fairfield IA
Place score Team # Team Name City State
11 51.76 18-3999 Odle Middle School Bellevue WA
12 55.52 18-4571 Sherman High School (Team 3) Sherman TX
13 61.64 18-3975 St Vincent St Mary High School (Team Q) Akron OH
14 65.64 18-4375 The Vanguard School Colorado Springs CO
15 65.68 18-3551 Alternative Family Education Santa Cruz CA
16 67.08 18-4502 Madison West High School (Team 1) Madison WI
17 69.12 18-3540 East Fairmont Middle School (Team 2) Fairmont WV
18 70.36 18-3503 Sierra Vista Middle School Irvine CA
19 71.4 18-4231 Millington Junior/Senior High School (Team 2) Millington MI
20 72.76 18-4388 Minster Journeymen's Club (Team 3) Minster OH
21 77.52 18-3691 Theodore Roosevelt High School San Antonio TX
22 84.36 18-4003 Russellville City Schools (Team 1) Russellville AL
23 85 18-4561 Galileo STEM Academy (Team 2) Eagle ID
24 88.56 18-4390 Oakton High School Vienna VA
25 103.12 18-4167 Russellville City Schools (Team 2) Russellville AL
Place Team Name City State
11 Odle Middle School Bellevue WA
12 Sherman High School (Team 3) Sherman TX
13 St Vincent St Mary High School (Team Q) Akron OH
14 The Vanguard School Colorado Springs CO
15 Alternative Family Education Santa Cruz CA
16 Madison West High School (Team 1) Madison WI
17 East Fairmont Middle School (Team 2) Fairmont WV
18 Sierra Vista Middle School Irvine CA
19 Millington Junior/Senior High School (Team 2) Millington MI
20 Minster Journeymen's Club (Team 3) Minster OH
21 Theodore Roosevelt High School San Antonio TX
22 Russellville City Schools (Team 1) Russellville AL
23 Galileo STEM Academy (Team 2) Eagle ID
24 Oakton High School Vienna VA
25 Russellville City Schools (Team 2) Russellville AL
Award Prize Team # Team Name City State
Special Awards
AIA Outreach Award Plaque + $500 18-3758 Nazareth Academy High School (Team 1) Philadelphia PA
AIA/NAR Best Engineering Notebook Plaque + $500 18-3527 Delta G King County 4H Bellevue WA
AIA/NAR Best Dressed Team Plaque + $500 18-3758 Nazareth Academy High School (Team 1) Philadelphia PA
Boeing Spirit Award Plaque + $500 18-4561 Galileo STEM (Team 2) Eagle ID
Lockheed Martin Best Rocket Craftsmanship Plaque + $500 18-3491 Presidio ISD (Team 1) Presidio TX
Raytheon Most Innovative Approach to Mission Plaque + $500 18-4375 Vanguard School Colorado Springs CO
Presentation Competition - Sponsored by AIA/NAR
1st Plaque + $500 18-3522 Deford Dazzlers 4H Cass City MI
2nd $300 18-3587 Frog Pond Academy Sherman TX
3rd $200 18-4054 Explorer Post 1010 (Team 2) Rockville MD
Balsa Plane Building Competition - Sponsored by AIA/NAR
Best Design Plaque + $500 18-3506 Covenant Christian High School Indianapolis IN
Rocket Building Competition - Sponsored by Lockheed Martin
Best Craftsmanship Plaque + $500 18-3675 Animas High School Durango CO
Most Creative Design Plaque + $500 18-3824 Kealakehe High School Lailua-Kona HI
Advisor/Mentor Awards - Sponsored by AIA/NAR
Outstanding Mentor Plaque Deford Dazzlers 4H Mark Hansen Cass City MI
Outstanding Advisor Plaque Maharishi School Rick Rudloff Fairfield IA